Jesteś tutaj: StartO NasWspólnotaFormacjaSAMUEL
         Samuel     
Rozważania oparte na podstawie książki
„Spotkania z biblijnymi nauczycielami wiary” ks. Stanisława Haręzgi (red.)

 

Samuel

Powołanie Samuela1 Sm 3, 1-4,1a

            Pan nie zwraca uwagi na śpiącego Helego, który jest obrazem Izraela i jego relacji z Bogiem, natomiast kieruje swoje słowa bezpośrednio do Samuela. Jest to początek komunikowania się Boga z Izraelem przez proroków.

            Relacja Samuela z Bogiem oraz otwartość na Jego wolę sprawiły, że żadne słowo nie było daremne, a Samuel stał się prorokiem uznanym przez cały naród.

Pomódl się … o jeszcze głębsze obcowanie z Bogiem i Jego słowem, by pokonując lęki i przeszkody z odwagą głosić prawdę Bożą.

 

Samuel jako duchowy przywódca i orędownik narodu - 1 Sm 7, 2-17

            Gdy Izrael zatęsknił za Bogiem, Samuel wykorzystuje ten moment i wzywa do porzucenia pogańskich bóstw i służeniu jedynie Bogu. Istotą jest umiejętność przekonania narodu. Nie jest on jednak jedynie prorokiem i sędzią, ale przede wszystkim człowiekiem modlitwy. Kiedy żołnierze walczą na polu bitwy, Samuel co prawda nie bierze do ręki miecza, ale błaga Boga o opiekę.

Pomódl się … by tak, jak Samuel stać się orędownikiem wszystkich, którzy zwracają się o pomoc.

 

Samuel w obliczu nowych wyzwań1 Sm 8, 1-22

Samuel przeżywa nie tylko odrzucenie Boga, ale również jego samego. W ten sytuacji szuka Bożej wolni na modlitwie i słyszy od Niego, że powinien spełniać prośby ludu, wcześniej ogłaszając mu prawo króla. Samuel wybiera Saula, jednak ten wybór okazuje się nieszczęśliwy.

Pomódl się … o właściwe wybory i rozeznawanie znaków czasu oraz zdolność do przyznawania się do błędów kosztem cierpienia, ale z wiarą w Boże prawo.

 

Testament proroka Samuela - 1 Sm 12, 14-25

Samuel na prośbę ludu wstawia się u Boga. Zapewnia, że Bóg nigdy nie opuści swojego ludu. Jedynym warunkiem jest wierność i służba Boga, który jest jedynym Panem i wszystkim kieruje.

Pomódl się … o łaskę otwierania się na słowo Boże i życia nim nawet za cenę trudności, pełniąc w ten sposób swoje prorockie powołanie.

 

         Nasza formacja         
  Nauczyciele wiary:
Stary Testament

Abraham

Mojżesz

Samuel

Dawid

Eliasz

Jeremiasz

 Nowy Testament

Maryja

Jan Chrzciciel

Piotr

Początek strony