Samuel
Powołanie Samuela – 1 Sm 3, 1-4,1a
Pan nie zwraca uwagi na śpiącego Helego, który jest obrazem Izraela i jego relacji z Bogiem, natomiast kieruje swoje słowa bezpośrednio do Samuela. Jest to początek komunikowania się Boga z Izraelem przez proroków.
Relacja Samuela z Bogiem oraz otwartość na Jego wolę sprawiły, że żadne słowo nie było daremne, a Samuel stał się prorokiem uznanym przez cały naród.
Pomódl się … o jeszcze głębsze obcowanie z Bogiem i Jego słowem, by pokonując lęki i przeszkody z odwagą głosić prawdę Bożą.
Samuel jako duchowy przywódca i orędownik narodu - 1 Sm 7, 2-17
Gdy Izrael zatęsknił za Bogiem, Samuel wykorzystuje ten moment i wzywa do porzucenia pogańskich bóstw i służeniu jedynie Bogu. Istotą jest umiejętność przekonania narodu. Nie jest on jednak jedynie prorokiem i sędzią, ale przede wszystkim człowiekiem modlitwy. Kiedy żołnierze walczą na polu bitwy, Samuel co prawda nie bierze do ręki miecza, ale błaga Boga o opiekę.
Pomódl się … by tak, jak Samuel stać się orędownikiem wszystkich, którzy zwracają się o pomoc.
Samuel w obliczu nowych wyzwań – 1 Sm 8, 1-22
Samuel przeżywa nie tylko odrzucenie Boga, ale również jego samego. W ten sytuacji szuka Bożej wolni na modlitwie i słyszy od Niego, że powinien spełniać prośby ludu, wcześniej ogłaszając mu prawo króla. Samuel wybiera Saula, jednak ten wybór okazuje się nieszczęśliwy.
Pomódl się … o właściwe wybory i rozeznawanie znaków czasu oraz zdolność do przyznawania się do błędów kosztem cierpienia, ale z wiarą w Boże prawo.
Testament proroka Samuela - 1 Sm 12, 14-25
Samuel na prośbę ludu wstawia się u Boga. Zapewnia, że Bóg nigdy nie opuści swojego ludu. Jedynym warunkiem jest wierność i służba Boga, który jest jedynym Panem i wszystkim kieruje.
Pomódl się … o łaskę otwierania się na słowo Boże i życia nim nawet za cenę trudności, pełniąc w ten sposób swoje prorockie powołanie.